Marketing internetowy – co to takiego?

MARKETING jest społecznym procesem umożliwiającym bezproblemową wymianę oraz oferowanie towarów lub usług o pewnej mniejszej lub większej wartości.

Czym jest marketing?

Wielu fachowców specjalizujących się w marketingu on-line używa wielu różnych zwrotów i haseł, takich jak SEO, marketing wideo, marketing wirusowy, itp. Czym właściwie jest marketing internetowy i dlaczego warto inwestować w marketing on-line? Istnieje wiele korzyści, które otrzymuje firma korzystająca z marketingu internetowego. Jedną z najważniejszych jest skuteczne docieranie do docelowej grupy klientów co pozwala na uzyskanie większej liczby zamówień i powiększenie zysków.

Przed uzyskaniem informacji na temat odmiany internetowej marketingu, warto dowiedzieć się czym w ogóle jest marketing.

MARKETING jest społecznym procesem umożliwiającym bezproblemową wymianę oraz oferowanie towarów lub usług o pewnej mniejszej lub większej wartości.

W procesie marketingu uwzględniona jest bardzo dobrze obmyślona i zaplanowana strategia. Działania wykonywane w ramach tej strategii są nakierowane na uzyskanie rezultatów długofalowych. Głównym zadaniem jest oczywiście dotarcie do jak największego grona potencjalnych klientów, czyli osób, które będą zainteresowane danym produktem czy też usługą. W ramach marketingu wykorzystywanych jest wiele różnych narzędzi umożliwiających sprawną i skuteczną realizację założeń strategicznych. Przekłada się to na większą liczbę uzyskanych klientów oraz na większe zyski.

Dla wielu osób marketing to po prostu promowanie produktów i usług. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ marketing obejmuje wiele innych istotnych działań, do grona których można zaliczać czynności, działania i procesy, takie jak:

• skuteczna komunikacja z rynkiem;
• opracowanie właściwych strategii związanych z wprowadzaniem produktu na rynek, ustalaniem cen, grup docelowych oraz metod promowania i dystrybucji;
• fachowa analiza sprzedaży i w razie konieczności wprowadzanie na bieżąco zmian w metodach sprzedaży konkretnych produktów.

Czym jest e-marketing, czyli marketing internetowy?


Znając definicję marketingu, można zapoznać się z jedną z jego części składowych. Warto bowiem dowiedzieć się więcej na temat niezwykle popularnego marketingu internetowego określanego często jako e-marketing.

W dzisiejszych czasach odnotowywany jest bardzo silny rozwój marketingu internetowego. Nic w tym dziwnego, ponieważ Internet to bardzo potężne narzędzie wykorzystywane przez wiele firm do poszukiwania potencjalnych klientów. W Internecie może promować się każdy niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności.

MARKETING INTERNETOWY uwzględnia wszystkie działania i procesy, których celem jest stworzenie strategii wprowadzania produktu na rynek. Strategie te obejmują również promowanie produktów i usług oraz budowę pozytywnego wizerunku marki w Internecie. Dzięki kompleksowym procesom związanym z marketingiem internetowym, firma staje się o wiele bardziej widoczna w Internecie. W tym celu wykorzystywane są różne narzędzia, a jednym z najważniejszych jest oczywiście firmowa strona internetowa przedstawiająca jej ofertę i inne ważne informacje. Działania w zakresie marketingu on-line skupiają się na stworzeniu i utrzymaniu więzi na linii marka – klient docelowy. W przypadku marketingu internetowego, rola odbiorcy jest o wiele większa w porównaniu z tradycyjnym marketingiem. Odbiorca komunikatów nie jest w tym przypadku bierny. Dzięki Internetowi ma możliwość wyrażania swoich opinii, zadawania pytań, wystawiania ocen, itp. Prowadzi on więc pewnego rodzaju dialog z marką.

Reklama w Internecie obejmuje wiele różnych elementów. Czasami wystarczy tylko jeden miesiąc, aby elementy te przybierały nowe formy, więc ich dokładne opisanie jest bardzo trudne, a często nawet niemożliwe. Do najpopularniejszych działań i procesów wykonywanych w ramach marketingu on-line można zaliczyć następujące czynności:

  • pozycjonowanie stron internetowych oraz SEO,
  • korzystanie z reklam Google Ads,
  • marketing wideo,
  • remarketing,
  • mailing,
  • marketing treści,
  • marketing wirusowy,
  • promowanie firm poprzez profile na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter i wiele innych) oraz współpracę z osobami i podmiotami prowadzącymi blogi.

Czy marketing internetowy pozwala osiągnąć sukces?

Należy pamiętać, że na skuteczność marketingu internetowego istotny wpływ ma jego odpowiednie zaplanowanie oraz wdrożenie. Osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy lub umiejętności z zakresu e-marketingu, powinny zastanowić się nad zatrudnieniem specjalistycznej agencji, która zajmuje się takimi działaniami.

Jeśli ktoś jednak posiada odpowiednie doświadczenie, wiedzę i umiejętności, to może samodzielnie zająć się promowaniem swojej marki, produktów i usług. Należy jednak pamiętać, że trendy związane z internetowym marketingiem stale się zmieniają i dlatego warto być z nimi na bieżąco.

Przede wszystkim bardzo ważne jest unikanie technik zapewniających efekty, na które co prawda nie trzeba długo czekać, ale są one krótkotrwałe i wpływają negatywnie nie tylko na wizerunek marki, ale również na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Planując strategię należy uwzględnić również fakt, że badania OnAudience w naszym kraju wykazały, że aż 42% użytkowników Internetu korzysta ze specjalnych programów do blokowania reklam. Jest to najwyższy rezultat na świecie.

Właściwe wyznaczenie grupy docelowej oraz opracowanie dokładnej strategii działań pozwoli na szybkie uzyskanie pierwszych korzystnych rezultatów. Warto jednak pamiętać, aby nie spoczywać na laurach i działać dalej. Istotne są analizy określające działania, które przyniosą najlepsze rezultaty umożliwiające utrzymanie aktualnej pozycji marki na rynku lub jej poprawę. Czasami działania te muszą być modyfikowane dla konkretnych grup odbiorców.

Nie każdy jest w stanie samodzielnie promować własną stronę internetową. Wybierając agencję SEO, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Koniecznie trzeba bardzo dobrze przemyśleć swój wybór.

Marketing internetowy jest bardzo ważny, jednak do osiągnięcia sukcesu konieczne jest wprowadzenie do oferty produktów i usług najwyższej jakości. Nie bez znaczenia jest też stosunek cena-jakość oraz profesjonalizm obsługi klienta.

Influencer marketing i jego wpływ na marketing internetowych

Istnieje wiele sprawdzonych działań i procesów marketingowych, których przeniesienie do marketingu internetowego, zapewnia wiele nowych, skutecznych możliwości dla firm, którym zależy na uzyskaniu nowych klientów. Warto zwrócić uwagę między innymi na tak zwany influencer marketing obejmujący współpracę z osobami i firmami, które odgrywają bardzo ważne role na rynku internetowym. Jak wygląda taka współpraca?

Influencer jest osobą, która wykonuje różne czynności w Internecie i w ten sposób wpływa na swoich odbiorców oraz nakłania ich do podejmowania różnych biznesowych czy też zakupowych decyzji. Osoby takie mają wpływ na tworzenie opinii oraz zaangażowania wokół treści, które są przez nie publikowane. Istnieje wiele platform wykorzystywanych przez influencerów (na przykład: YouTube, Instagram, Facebook, różne blogi, itp.). Wybór odpowiedniego influencera nie jest więc łatwym zadaniem. Trzeba dokładnie przemyśleć sprawę.

Osoby samodzielnie zajmujące się marketingiem online, wybierając influencerów, kierują się głównie ich zasięgiem. Istotne jest jednak zwrócenie uwagi na statystyki wyświetleń oraz konkretne grupy odbiorców, do których kierowane są komunikaty. Wybierając influencera, należy określić to co jest ważne dla promowanej firmy. Można wybrać influencerów reprezentujących określone wartości czy też osoby poruszające tematykę związane z branżą, w której działa promowana firma.

Przed wyborem influencera, warto zapoznać się z jego wcześniejszymi działaniami. Często są to osoby młode, które nie posiadają dużego doświadczenia. Istnieje więc ryzyko popełnienia błędów lub zachowań, które wpływają negatywnie na promowaną markę. Warto sprawdzić, z jakimi firmami współpracował dany influencer i czy wśród nich nie znajdują się bezpośredni konkurenci promowanej firmy.

Zajmując się marketingiem, należy określić działania inbound oraz outbound marketingu, które zostaną podjęte. Influencer marketing stał się bardzo ważnym elementem marketingu internetowego, który jest wykorzystywany w ramach strategii pozyskiwania nowych klientów. Wykorzystuje się go również do promowania marki i budowy jej pozytywnego wizerunku.

8 najważniejszych korzyści marketingu on-line

Tylko odpowiednio prowadzony marketing internetowy zapewnia wysoką skuteczność. Prowadzenie działań marketingowych w sieci wiąże się z wieloma istotnymi korzyściami dla promowanej firmy. Poniżej przedstawione są najważniejsze atuty:

• całodobowe docieranie do sporego grona klientów,
• stworzenie spersonalizowanych komunikatów marketingowych,
• budowa oraz dopasowanie działań do konkretnych grup docelowych,
• interakcja z odbiorcami i klientami, nawiązanie dialogu,
• uzyskanie dodatkowych informacji na temat grupy docelowej,
• tworzenie pozytywnego wizerunku marki,
• skuteczność działań jest możliwa do zmierzenia,
• marketing on-line umożliwia optymalizację kosztów prowadzonej kampanii reklamowej.

Jak analizować działania prowadzone w ramach online marketingu?

Marketing on-line obejmuje bardzo wiele różnych działań. Bardzo ważna jest prawidłowa analiza wykonywanych strategii. Dzięki temu dowiemy się czy zapewniają one wymagane rezultaty oraz czy wpływają korzystnie na działalność firmy czy też jej wizerunek.

Bardzo istotnym narzędziem markingu internetowego jest strona internetowa prowadzona przez firmę. Dzięki niej użytkownik uzyskuje informacje na temat firmy, poznaje jej ofertę czy też dokonuje zakupu. Działania wykonywane w ramach on-line marketingu pozwalają na uzyskanie jak największej liczby osób odwiedzających firmową stronę i korzystających z niej.

Jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez osoby zajmujące się marketingiem internetowym jest Google Analytics. Aktualnie narzędzie to jest domyślnie wprowadzane na stronach internetowych. Pozwala ono na analizę ruchu na witrynach oraz na ocenę skuteczności konkretnych kanałów i działań marketingowych. Analiza danych statystycznych pozwala również uzyskać informacje na temat osób, które korzystają ze strony. Dzięki temu można dowiedzieć się z jakiego źródła pochodzą klienci, w jaki sposób docierają na stronę i jakie posiadają urządzenia do przeglądania Internetu.

Analizy przeprowadzanych działań w zakresie marketingu, można dokonać w każdym momencie. Media społecznościowe oraz różne platformy reklamowe posiadają własne narzędzia do analizy statystyk i określenia skuteczności wykonywanych działań. Pozwala to na skuteczniejsze planowanie strategii marketingowych on-line. Oczywiście prowadząc działania marketingowe, należy zwracać również uwagę na czynnik ludzki.

WebDesign - Tworzenie Stron

Od 20 lat tworzymy ładne strony internetowe, sklepy, blogi, portale. Zapraszamy, oto kilka ostatnich prac.

advena.co.uk

Biuro rachunkowe w Londynie

blank

naturalf.pl

Gabinet medycyny naturalnej

blank

elektrasklep.pl

Sklep ogrzewanie podłogowe

Zapraszamy do współpracy!

Chcesz zmienić swoją stronę internetową lub zrobić nową? A może potrzebujesz klientów? Zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy przystępne ceny dla każdego.

Lokalizacja

Częstochowa, ul. Dekabrystów 41b

736 848 037

biuro@webandseo.pl

Reklama

Sativa